Ostatní stimulanty

Stimulanty jsou látky, které dokáží povzbudit mysl a nabudit tělo.

 

Mezi ostatní stimulanty řadíme např. guaranu, zelenou kávu a některé další.

Guarana (rostlina paulinie nápojná) je popínavá dřevnatá rostlina, která dorůstá do výšky až 12 metrů. Plodem je malá, červená tobolka sytě červené barvy. Uprostřed je černé zrno, které je obalené dužnatou slupkou. Svým vzhledem připomíná oko. Legenda praví, že indiánské dítě bylo zabito hadem a jeho oči dali vzniknout plodům. Guarana roste v Jižní Americe, konkrétně ve Venezuele, Brazílii a Uruguay podél toku řeky Amazonky. Guarana pomáhá bojovat proti únavě, zbystřuje mysl, zlepšuje koncentraci, soustředění a paměť. Napomáhá proti depresím, úzkosti a harmonizuje centrální nervovou soustavu, pomáhá při bolestech hlavy a zklidňuje příznaky migrény. Má také analgetické, antioxidační, antibakteriální a hyperglykemické účinky. Guarana detoxikuje krev, likviduje volné radikály a napomáhá snižovat krevní tlak. Po delším užívání může omlazovat pleť a může pomoci při srdečních problémech.

Složení guarany:

Hlavní složkou je kofein, kterého obsahuje 3 až 7 %. Dále obsahuje třísloviny, vitamíny A, B1, B3, C a E, minerální látky jako vápník, hořčík, draslík fosfor, selen, stroncium a aminokyseliny.

Zelená káva není žádný speciální druh kávy, jsou to běžná kávová zrnka typu arabica, které ovšem neprošla pražením a tím nepřišla o některé účinné látky. (fenolické sloučeniny). Zelená káva obsahuje stimulační látky, díky kterým napomáhá k lepšímu výkonu a je vědecky prokázané, že snižuje chuť k jídlu a pomáhá v boji proti celulitidě.