Neohodnoceno

Fitiren Kreatin Monohydrát 500 g

Momentálně nedostupné
Kód: FIT005
Značka: Fitiren
139 Kč 121 Kč bez DPH
Kategorie: Monohydrát

Fitiren Kreatin Monohydrát 500 g

¨ Vysoce čistý (min 99.9%) kreatin monohydrát mikronizovaný na velikost částic pod 200 mesh se vyznačuje dobrou rozpustností a využitelností. Kreatin je přirozeně se vyskytující neesenciální aminokyselina v lidském těle. Tělo průměrného jedince obsahuje přibližně 120 g kreatinu. Většina z uvedeného množství (přibližně 90-95%) se nachází ve svalech, kde je ze 2/3 vázán ve formě energeticky bohatého kreatin-fosfátu a zbytek jako volný kreatin. Organismus přirozeně syntetizuje kreatin v játrech z aminokyselin L-arginin, L-methionin a glycin tempem přibližně 2 g/den, poté je fosforylován a transportován krví do svalů, srdce a mozku. Část nezbytného kreatinu je dodávána stravou (hlavně maso, v rostlinách není obsažen) v přibližně stejném množství (1-2 g/den) [1]. Proto vegetariáni a osoby se sníženým příjmem masa mívají nižší hladinu kreatinu.

Použití kreatinu

  • Zvýšení síly a výbušnosti při krátkodobém intenzivním výkonu
  • Zvětšení objemu svalů zavodněním v objemovém cyklu
  • Oddálení svalové únavy a zvýšení energetické kapacity svalové hmoty
  • Rychlejší obnově energie a síly po intenzivním výkonu

Doporučené dávkování

Kreatin lze užívat dvojím způsobem a to v tzv. nárazových cyklech [3] nebo dlouhodobě v nízkých dávkách (2-3 g/denně). Nárazové cykly jsou krátkodobé, zpravidla několikatýdenní intenzivní periody, po kterých vždy následuje vysazení suplementu opět na několik týdnů. Je to proto, že po určité době se tělo kreatinem přesytí, pozitivní výsledky se zpomalí nebo dokonce zastaví (pravděpodobně důsledkem zatížení organismu metabolity kreatinu). Za optimální v nárazových cyklech se považuje užívat kreatin cca 4 týdny, poté na 4 až 6 týdnů vysadit (aby došlo k vyplavení všech odpadních metabolitů) a opět ho do stravy na 4 týdny zařadit. Pro maximální využití kreatinu je nezbytné dávku kreatinu rozdělit do několika porcí (alespoň 2-3) během dne [4].

Příklad typického dávkování během nárazového cyklu je uveden v následující tabulce:

Doba Dávka
1. týden 15 g
2.-4. týden 3 g
5. - 10. týden 0 g

Nutriční informace

ve 100 g v 1 dávce (3 g)
Energetická hodnota 0 kcal / 0 kJ 0 kcal / 0 kJ
Bílkoviny min. 99,9 g 3 g
Sacharidy 0 g 0 g
Tuky  0 g 0 g

Působení kreatinu v organismu

Svaly získávají energii pro svou činnost z ATP (adenosintrifosfátu), které se štěpí na ADP (adenosindifosfát) a fosfát. V okamžiku intenzivní anaerobní činnosti dochází k rychlému vyčerpání ATP ve svalu a právě v tento okamžik přichází na scénu uložený kreatin-fosfát, který rychle regeneruje zpět ATP z ADP. Jinými slovy slouží jako pohotovostní akumulátor energie.

Kreatin je tedy nezbytný k tomu, aby svaly ale také mozek měly pro svou činnost dostatek energie v okamžiku intenzivní činnosti. Zásoby uloženého kreatin-fosfátu a ATP nejsou moc velké a vydrží řádově jen desítky sekund při maximálně intenzivní práci. Kreatin je proto velmi vhodný pro krátkodobé výkony, např. pro sprinty nebo silové sporty, ve vytrvalostním sportu nemá valný význam. Po úplném vyčerpání kreatin-fosfátu ze svalů začíná jeho obnova za přísunu nezbytného kyslíku do buněk a tvorbě nového ATP v mitochondriích. Po jedné minutě jsou zásoby kreatin-fosfátu obnoveny asi na polovinu, po 5 minutách jsou zásoby znovu kompletní [2].

Část kreatinu během metabolických pochodů v těle degraduje na kreatinin, který se vylučuje močí. Přehnaná suplementace kreatinem zbytečně zatěžuje játra a ledviny, tím pádem značně snižuje celkový pozitivní efekt. Proto nepřekračujte doporučené dávkování, je to zbytečné a navíc si tím škodíte!

Je velmi vhodné doplnit každou dávku kreatinu komplexními sacharidy jako například maltodextrinem (většina sacharidových nápojů), protože svým účinkem na produkci inzulínu pomáhají transportu kreatinu do buněk a tím zlepšují jeho využitelnost [2].

Naopak je nevhodné užívat jednoduché sacharidy, protože způsobují rychlé výkyvy hladiny inzulínu v krvi, které následně vedou k ukládání podkožního tuku. Také se vyhýbejte nápojům s obsahem kofeinu a spalovačům tuku na jeho bázi, protože kofein podporuje vylučování kreatinu ze svalových vláken a tím ruší jeho účinnost.

[1] BIGELOW, Barbara C.; EDGAR, Kathleen J.. The UXL Encyclopedia of Drugs & Addictive Substances. [s.l.]: Thomson-Gale, 2006 [2] Suplementy ve výživě, Embleton Thorne, Svět kulturistiky, 1998 [3] Hall M1, Trojian TH., Creatine supplementation, Curr Sports Med Rep. 2013 Jul-Aug;12(4):240-4 [4] Kamber M, Koster M, Kreis R, Walker G, Boesch C, Hoppeler H. Creatine supplementation--part I: performance, clinical chemistry, and muscle volume. Med. Sci. Sports Exer. 31:1763-1769, 1999. Deldicque, L; Décombaz, J; Zbinden Foncea, H; Vuichoud, J; Poortmans, JR; Francaux, M (2008). "Kinetics of creatine ingested as a food ingredient". Eur. J. Appl. Physiol. 102:133-143.

Výrobce: Jiří Žurek, Kravařovská 39, 74770 Opava - Komárov

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: