Neohodnoceno

Fitiren BCAA 2:1:1 500 g

Ihned k odběru
Kód: FIT002
Značka: Fitiren
319 Kč 277 Kč bez DPH
Kategorie: BCAA 2:1:1

Fitiren BCAA 2:1:1 500 g

Produkt BCAA 2:1:1 instant je prášková směs volných aminokyselin L-Leucin, L-Isoleucin a L-Valin ve váhovém poměru 2:1:1 bez příchutě. Tato směs je instantizována slunečnicovým lecithinem (max. 1%), což znamená, že uvedený produkt, je ve vodě nebo nápoji rozpustný oproti samotným aminokyselinám. Použitý lecithin navíc zmírňuje přirozenou hořkou chuť aminokyselin.

Použití BCAA

  • K ochraně svalů před rozpadem během déle trvajícího sportovního výkonu nebo během redukčních diet
  • K oddálení selhání organismu vlivem fyzického vyčerpání
  • K rychlejší regeneraci po sportovním výkonu

Dávkování BCAA

  • Vhodnou dobou pro podávání doplňků s obsahem BCAA je období zhruba půl hodiny až hodinu před tréninkem a ihned po tréninku
Doba Dávka
30 minut před tréninkem 2,5-5 g
ihned po tréninku (do 30 min) 2,5-5 g

Nutriční informace

ve 100 g v 1 dávce (5 g)
Energetická hodnota 398 kcal / 1670 kJ 20 kcal / 84 kJ
Bílkoviny 96,8 g 4,8 g
L-Leucin 45,0-55,0 g 2250-2750 mg
L-Isoleucin 22,5-27,5 g 1125-1375 mg
L-Valin 22,5-27,5 g 1125-1375 mg
Sacharidy 0 g 0 g
Tuky

(slunečnicový lecithin)

0,5-1,0 g 25-50 mg

Mechanismus působení BCAA v těle

BCAA (zkratka pochází z angličtiny: Branched Chain Amino Acid), konkrétně se jedná o L-Leucin, L-Isoleucin a L-Valin, patří mezi esenciální aminokyseliny. To znamená. že tělo si je neumí samo vytvořit a přitom tvoří celou jednu třetinu svalových bílkovin. Obsah BCAA v přirozené stravě je omezený, proto dochází často k jeho nedostatku i při vyšší konzumaci masa.

BCAA patří mezi významné sportovní doplňky stravy hned ze dvou důvodů

  • 1. Ve chvíli, kdy jsou vyčerpány zásoby sacharidů během déle trvajícího sportovního výkonu, využívá tělo jako zdroj energie také BCAA [1]. V případě, že nejsou uvedené aminokyseliny dodány ve výživě, vezme si je tělo přímo ze svalových bílkovin, což vede k nežádoucímu katabolismu. Tímto mechanismem se svalová hmota poškozuje, při opakujícím se procesu dochází k systematickému poškozování svalových vláken [2,3]. Proto suplementace BCAA rozhodně napomáhá k ochraně svalové hmoty [4] a to i při redukční dietě.
  • 2. Suplementace BCAA pomáhá oddalovat centrální selhání organismu (psychická únava a změna nálady) během sportovního výkonu [1]. Jak je výše uvedeno, pokud si tělo musí brát BCAA ze svalu tím, že začne odbourávat vlastní svalovinu, dojde k současnému uvolnění aminokyseliny L-tryptofan z odbouraných svalových bílkovin a zvýšení hladiny této aminokyselin v krvi. L-Tryptofan se poté dostane krví do mozku, kde se stává prekurzorem neurotransmiteru (přenašeči nervové informace) serotoninu. V centrálním nervovém systému se serotonin účastní především procesů, které se podílejí na vzniku nálad. Mozek tuto situaci vyhodnocuje tak, že organismus je unavený. Proto suplementace BCAA by měla toto selhání oddálit.
  • Studie ukazují [3], že suplementace BCAA před i během tréninku dokážou oddálit selhání a snížení hladiny aminokyseliny glutaminu (jehož hladina je jedním z "indikátorů" svalového vyčerpání) až o 20 %. BCAA dále potlačují svalový katabolismus a urychlují tréninkovou adaptaci. BCAA navíc zlepšuje po tréninkovou regeneraci.

Historie BCAA a zavedení poměru 2:1:1

  • Suplement BCAA jako první uvedla na trh italská firma Bracco Pharmaceuticals v roce 1981, zvolený poměr 2:1:1 vycházel z farmakokinetických studií absorpce a využití BCAA při podpůrné léčbě pacientů trpících závažným onemocněním a ztrátou tělesné hmotnosti. Pozdější producenti tento poměr převzali. Posledních několik let se můžete na trhu setkat s BCAA se zvýšeným obsahem L-leucinu (4:1:1 nebo dokonce 8:1:1). Výrobci těchto suplementů se odvolávají na studie prokazující, že L-leucin zvyšuje nejvíce ze všech aminokyselin hladinu anabolického inzulínu a tím nejvyšší mírou přispívá k růstu svalové hmoty. Dosud však nebyla zveřejněna vědecká studie na lidech, která by prokazovala, že zvýšené množství L-leucinu v BCAA více přispívá k nárůstu svalové hmoty oproti léty prověřenému poměru 2:1:1.

[1] Suplementy ve výživě, Embleton Thorne, Svět kulturistiky, 1998

[2] Shimomura Y1, Inaguma A, Watanabe S, Yamamoto Y, Muramatsu Y, Bajotto G, Sato J, Shimomura N, Kobayashi H, Mawatari K., Branched-chain amino acid supplementation before squat exercise and delayed-onset muscle soreness, Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2010 Jun;20(3):236-44.

[3] Matsumoto K1, Koba T, Hamada K, Sakurai M, Higuchi T, Miyata H., Branched-chain amino acid supplementation attenuates muscle soreness, muscle damage and inflammation during an intensive training program, J Sports Med Phys Fitness. 2009 Dec;49(4):424-31.

[4] Yoshiharu Shimomura*,4, Yuko Yamamoto*, Gustavo Bajotto*, Juichi Sato†, Taro Murakami**, Noriko Shimomura,Hisamine Kobayashi††,Kazunori Mawatari††, Nutraceutical Effects of Branched-Chain Amino Acids on Skeletal Muscle1,2,3, J Nutr. 2006 Feb;136(2):529S-532S.

Výrobce: Jiří Žurek, Kravařovská 39, 74770 Opava - Komárov

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: